Darmowy samochód zastępczy z OC – Kiedy i na jak długo?
Wypadki chodzą po ludziach, a jednym z najczęstszych jest wypadek samochodowy. Dzięki coraz lepszym zabezpieczeniom, często udaje nam się z niego wyjść bez uszczerbku na zdrowiu. Tego samego nie można powiedzieć o samochodzie, który wziął udział w zderzeniu. Pamiętajmy jedna, że to przecież nie koniec świata. Najprawdopodobniej nie będziemy skazani na komunikację miejska czy taksówki…Co zatem zrobić i jak się postarać by otrzymać darmowy samochód zastępczy z OC?
Jeszcze kilka lat temu uzyskać darmowy samochód zastępczy z OC było niesamowicie trudno. Niby każdy o czymś takim słyszał, ale nikt nie był tym szczęściarzem, który skorzystał. Firmy ubezpieczające szukały za każdym razem luki prawnej, która pozwalała im na nie przyznanie zastępczego pojazdu. Najczęściej jako przyczynę podawano fakt, że uszkodzony samochód nie był użytkowany w celach zarobkowych. Jeśli to się nie udawało to drugą popularną wymówką było stwierdzenie, jakoby auto nie służyło poszkodowanemu do komunikacji zbiorowej.
Na szczęście nadeszły zmiany…
W 2011 sytuacja w naszym kraju zmieniła się na lepsze. Dziewięć lat temu Sąd Najwyższy podjął uchwałę, w której zakwestionował nieetyczne zagrywki ubezpieczycieli. Teraz takie firmy z góry stoją na przegranej pozycji. Mają w końcu naprzeciw sobie nie tylko kierowcę, ale również Sąd Najwyższy i Rzecznika Finansowego. Dlatego też jeśli Twoje auto uległo uszkodzeniu – nie wahaj się skorzystać z darmowego samochodu zastępczego z OC.
Bardzo ważna zasada
Bardzo istotnym faktem w całej sytuacji jest to, że utrata pojazdu w wyniku wypadku nie jest dla nas szkodą majątkową. W związku z tym nie możemy domagać się od razu od ubezpieczyciela pieniędzy. Te dostaniemy dopiero wtedy, gdy wynajmiemy samochód zastępczy. Wówczas będziemy dopiero mogli się o nie ubiegać. Takie stanowisko ma również Sąd Najwyższy w Polsce. Kiedy zatem zamiast darmowego samochodu zastępczego z OC możemy otrzymać pieniądze? Tę procedurę dokładnie wyjaśnił Rzecznik Finansowy. Według zasad staje się tak w momencie, gdy nie posiadamy drugiego nadającego się do wykorzystania środka transportu, a wynajęty przez nas pojazd zastępczy jest o podobnej klasie. Terminologię „podobna klasa” powinniśmy rozumieć jako podobną stawkę stawkę czynszu najmu aktualnie obowiązującą na rynku.
Darmowy samochód zastępczy z OC – Kiedy nie przysługuje?
Jak już wiemy przepisy zmieniły się znacznie na naszą korzyść. Nadal jednak nie mamy 100-procentowej pewności, że otrzymamy darmowy samochód zastępczy z OC. Ubezpieczyciel bowiem może nam tego odmówić głównie w dwóch sytuacjach. Pierwszy to niecelowe i ekonomicznie nieuzasadnione wydatki na wynajem zastępczego samochodu. Drugi, bardzo powiązany to wynajem zastępczego pojazdu, w sytuacji gdy w najbliższej rodzinie znajduje się auto, które moglibyśmy wykorzystać.