Katowice - Lotnisko Pyrzowice

Ogólnopolska infolinia 24/7: 791 784 777

 


 

Zapraszamy wszystkie osoby wylatujące bądź lądujące na Międzynarodowym Porcie Lotniczym Katowice – Pyrzowice do korzystania z usług wynajmu samochodów osobowych oraz dostawczych wszystkich klas. Samochody dostarczane są z najbliższego oddziału wypożyczalni tj. oddział Katowice ul.Mikołowska 31

 

Obsługujący oddział:
wypozyczalnia24.net - O/Katowice
40-066 Katowice, ul.Mikołowska 31,
Infolinia 24/7: 796 683 007

Godziny otwarcia:
poniedziałek - piątek: 6:00 - 22:00
sobota: 8:00 - 15:00
wydawanie samochodów: CAŁODOBOWO

 


 

 


 

TABELA OPŁAT - PODSTAWIENIE REJON KATOWICE i OKOLICE
Podane ceny netto, należy doliczyć podatek VAT (+ 23%).

 

Miejscowość KATOWICE
Koszt dostarczenia auta - wynajem powyżej 7 dni GRATIS
Koszt dostarczenia auta - wynajem poniżej 7 dni 99 PLN

 

Dostawa samochodu odbywa się w przeciągu maksymalnie 4 godzin od wpłaty zaliczki na Nasze konto. Samochód dostarczony zostanie z pełnym bakiem paliwa, wyczyszczony wraz z uzupełnionymi wszystkimi płynami eksploatacyjnymi. 

 

 

WYPOŻYCZALNIA SAMOCHODÓW NA LOTNISKU KATOWICE PYRZOWICE -  Międzynarodowy Port Lotniczy Katowice w Pyrzowicach, od stycznia 2009 roku używający również marki Katowice Airport, kod IATA: KTW, kod ICAO: EPKT – międzynarodowy port lotniczy położony w miejscowości Pyrzowice, około 30 kilometrów na północ od centrum Katowic. Znajduje się na terenie dwóch gmin, Ożarowice i Mierzęcice, a zarazem na pograniczu dwóch powiatów: tarnogórskiego i będzińskiego. Port lotniczy Katowice dysponuje jedną z najdłuższych dróg startowych dostępnych w Polsce, liczącą 3200 m długości i 45 metrów szerokości (oddaną do użytku w maju 2015 roku).

MPL Katowice, używający obecnie marki „Katowice Airport”, jest regionalnym portem lotniczym całego województwa śląskiego. Pod względem liczby odprawianych pasażerów oraz pod względem liczby operacji lotniczych znajduje się na czwartym miejscu wśród polskich portów lotniczych. Port posiada trzy terminale pasażerskie o łącznej przepustowości około 5,5 mln pasażerów rocznie.

 

Lotnisko powstało w miejscu dawnego, założonego przez III Rzeszę w czasie II wojny światowej lotniska zapasowego. Do budowy lotniska wybrano bagnisty teren pomiędzy wsiami Pyrzowice, Zendek i Mierzęcice. Po wysiedleniu ludności zamieszkującej tereny przyszłego lotniska i jego otuliny przystąpiono do prac melioracyjnych. Wzdłuż planowanych pasów startowych wykonano drenaż oraz odwodnienie całego terenu. Wody odprowadzono do stawu z posadzoną wikliną spełniającego rolę oczyszczalni. Następnie nawieziono ziemię i wyrównano teren. Przy niwelacji terenu zastosowano różne warstwy materiału, prawdopodobnie w celu uzyskania odpowiedniego odwodnienia przyszłego lotniska.

 

W wyniku decyzji o przeznaczeniu lotniska na bazę dla samolotów eksperymentalnych wybudowano na planie trójkąta trzy drogi startowe:

 

14/32 o długości 1000 metrów
04/22 o długości 1500 metrów
09/27 o długości 1449 metrów


Drogi startowe miały ok. 50 metrów szerokości i pokryte były nawierzchnią bitumiczno-betonową (inne źródła: asfaltowo-bazaltową). Najczęściej używana była droga startowa na kierunku 09/27, prawdopodobnie ze względu na usytuowanie na kierunku wschód-zachód i przewagę wiatrów zachodnich w tym rejonie. Obecnie w tym miejscu wybudowana jest droga startowa lotniska cywilnego.

 

Do lotniska doprowadzono bocznicę kolejową z Miasteczka Śląskiego oraz Zawiercia. Jako zaplecze zostały wybudowane trzy hangary oraz skład bomb. Obsługa lotniska i piloci zakwaterowani byli w prefabrykowanych drewnianych domkach, rozebranych w latach 1979–1980, oraz barakach.

 

Lotnisko jako część poligonu doświadczalnego Schendek należało do największych lotnisk niemieckich w latach II wojny światowej. Jego powierzchnia wynosiła wówczas 20 tys. ha. Początkowo nosiło ono nazwę Tarnowitz, a po śmierci 17 listopada 1941 gen. pilota Ernsta Udeta, asa Luftwaffe, zostało przemianowane na Udetfeld. W pierwszym okresie istnienia służyło ono przede wszystkim obronie przeciwlotniczej Górnego Śląska. Pełniło ono także funkcję lotniska etapowego dla samolotów transportowych, latających z zaopatrzeniem na front wschodni.

 

Do utworzenia tu lotniska doświadczalnego przyczynił się niemiecki konstruktor H.G. Moeller, pracujący w zawierciańskich fabrykach zbrojeniowych. Lotnisko zostało wyposażone w urządzenia obsługujące pionierskie myśliwce z napędem rakietowym Messerschmitt Me 163 Komet wersje A i B, powołano tu także szkołę pilotażu tych samolotów. Z jej absolwentów utworzono dwie eskadry samolotów Messerschmitt Me 163 oraz zaczątek trzeciej. Z bazy korzystali także kadeci ze szkół lotniczych z Rudnik oraz Częstochowy. Z lotniska realizowano także loty bojowe nad Warszawę w czasie powstania warszawskiego. Na lotnisku przeprowadzano także próby z granatnikiem Panzerschreck.

Wypożyczalnia24.net © 2019 | Polityka prywatności

Menu